كشته شدن جوان بختياري در يك مراسم عروسی در گتوند

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسليمان- درگیری در مراسم عروسی در روستای سیدان از توابع بخش عقیلی شهرستان گتوند را به عزا تبدیل کرد. به گزارش سايت خبري باشگاه روزنامه نگاران مسجدسليمان به نقل از ایرنا در آیین چوب بازي که معمولاً در مراسم عشایر بختیاری مرسوم است پس از اختلاف نظر در نوع و نتیجه این بازی طرفین به درگیری پرداختند که در این درگیری یک تن کشته و شماری زخمی شدند.

یک منبع آگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این آیین  در روستای سیدان در حال انجام بود که به درگیری تبدیل شد. وی که خواست نامش ذکر نشود افزود: پس از این درگیری ماموران انتظامی منطقه در محل نزاع حاضر و به درگیری خاتمه دادند. وی بدون اشاره به تعداد زخمی شدگان حادثه گفت: تمامی افراد مجروح جهت مداوا به بیمارستان شهرستان گتوند منتقل شدند. وی گفت: در زمان حاضر نیروهای انتظامی منطقه در روستای سیدان گتوند مستقر و اوضاع را در کنترل خود دارند. چوب بازی بزمی یا ترکه بازی، قدمتی دیرینه در جشن های عروسی بختیاری ها دارد و به گونه ای است که دو مرد با دو چوب به مبارزه نمادین با یکدیگر می پردازند.

درباره نویسنده

7202مطلب نوشته است .

One Comment on “كشته شدن جوان بختياري در يك مراسم عروسی در گتوند”

  • شهروندmis wrote on ۲۸ فروردین, ۱۳۹۴, ۶:۲۷

    متاسفانه جنبه آیینی و زیبای چوبازی رو فراموش می کنند و تبدیلش می کنند به فرصتی برای تلافی کردن کینه های قبلی.

    ضمنا در گذشته در عشایر این رسم در برابر دیدگان اعضای خانواده اعم لز زن و مرد برگزار می شد و به حرمت حضور خانواده و زن و بچه درگیری کمتر رخ میداد. الان با جداسازی مراسم , جوونها کمتر احساس حرمت نگهداشتن دارند.

    (دقیقا مسئله ای که در ورزشگاه های ایران رخ می دهد ولی در کشورهای دیگه شاهد نیستیم.)

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی