سلاحی که این روزها به صلاح ایل نیست

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسليمان/ حسن كريمي: گاهی اوقات لازم است در پایان هر پاراگراف یک نقطه بگذاریم و یک مکث کنیم و به پاراگراف نگاه کنیم و با نگرشی نو به خط بعدی برویم …

کاری که ما خیلی کم انجام می دهیم و بیشتر به دنبال هیجان اتفاقات پیرامونمان هستیم و بیشتر به لذت بردن دلخوشیم …

در سالهای اخیر مسئله تیر اندازی در مراسمات شادی و غم عزیزانی را از ما گرفت و متاسفانه روند این اتفاقات رو به افزایش نیز بوده است و این روزها واقعا زنگ خطری برای فرهنگ بختیاری بصدا درآمده است …

اما آیا واقعا تیر اندازی یک فرهنگ غلط است ؟

به نظر نگارنده هیچ رسمی در بختیاری غلط نیست و بختیاری سرشار از رسومات ارزشمند است اما نکته قابل توجه اینجاست که چه کسی و چگونه از این رسم ها استفاده کند !؟  همانطور که می دانید رسم تیر اندازی ریشه در فرهنگ بختیاری دارد و با استناد به گفته های ریش سفیدان و بزرگان طوایف این رسم مایع غرور و نشانه عظمت یک واقعه بوده است . اما کجای کار دچار مشکل شده است که یک فرهنگ صحیح به یک ضد فرهنگ تبدیل شده است ؟

عوامل زیادی دست به دست هم دادند تا امروز شرایط اینگونه به تصویر کشیده شوند و در واقع باید بجای اینکه بگوییم تیراندازی یک فرهنگ غلط است ، تلاش کنیم تا این فرهنگ را به وضعیت و شرایط ایده آل خودش بازگردانیم . بدین شکل که در گذشته اولا در هر مراسمی و در هر جشنی از تفنگ استفاده نمی شد و این شلیک ها در مراسمات خاص استفاده میشدند . دوما افرادی که اقدام به شکیلک می کردند افرادی ماهر و توانمند بودند که در اصل جز برجسته ترین افراد ایل در جوانمردی و شجاعت بودند .   سوما تعداد کسانی که تیر اندازی می کردند بسیار محدود بود .

حالا با توجه به شرایط بالا هرگز نمی توان شرایط حال را با گذشته مقایسه کرد . و به گونه ای می توان گفت اولا  امروزه تیراندازی در تمامی مراسمات شادی و غم و با توجه به وضعیت موجود خارج از ذهن نیست که در آینده در جشن های تولد نیز این عمل انجام شود . دوما افرادی که امروز در مراسمات اقدام به شلیک می کنند نه شرایط سنی مناسبی دارند نه از مهارت خاصی برخوردارند و گاها مشاهده می شود نوجوانان کم سن و سال نیز از این سلاح های گرم استفاده میکنند . سوما تعداد کسانی که امروز در مراسمات اقدام به تیراندازی می کنند در واقع بسیار زیاد می باشد .

حال با این مقایسه می توان به این نتیجه رسید که فرهنگ و رسم و رسومات هیچگونه مشکلی ندارند و استفاده نا صحیح و عدم وجود نظم باعث شده است تا این رسم ریشه دار امروز در اذهان عمومی به یک ضد فرهنگ تبدیل شود .

بر این اساس نگارنده از همه کسانی که در این زمینه دست به قلم می شوند خواهشمند است تا اصل فرهنگ و رسم تیراندازی را که یک فرهنگ قدیمی و ریشه دار در ایل بختیاریست را زیر سوال نبرند و در واقع تحلیلشان را بر مبنای بررسی عوامل تغییر چهره این رسومات قرار دهند . در ادامه از تمامی دستگاه های اجرایی و انتظامی و قضایی و رسانه ها  که به هر نحوی می توانند باعث جلوگیری از ایجاد این ضد فرهنگ ها شوند خواهشمندیم تا با اهرم های مورد نیاز و با تدابیر لازم کمک شایانی به فرهنگ بختیاری کنیم .

امیدواریم در پایان ضمن برخورد قاطع با اینگونه بی نظمی ها و عاملین ایجاد وحشت در بین عموم ، مواظب باشیم تا خدشه ای به فرهنگ اصیل ایلمان وارد نشود.

درباره نویسنده

8273مطلب نوشته است .

۲ Comments on “سلاحی که این روزها به صلاح ایل نیست”

  • فرشید پاپایی wrote on ۱۱ فروردین, ۱۳۹۵, ۱۰:۱۵

    احسنت بر این قلم گردانی و این تیز بینی شما جوان ارزشمند …
    واقعا مسجدسلیمان نیازمند این چنین جوانان تحلیل گر و خوش فکر می باشد .
    درود بر شما مهندس کریمی

  • رضا حاتمی wrote on ۱۶ فروردین, ۱۳۹۵, ۱۹:۵۳

    درود برشما مهندس کریمی کاش تمام جوانان ما مانند شما روشن فکر بودند

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی