جشنواره های طایفه ای ، فرصت ها و تهدیدها

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان/ رضا بختیاری کیان: چندسالی ست که در منطقه مسجدسلیمان بزرگ (مسجدسلیمان،لالی،اندیکا و هفتکل) شاهد برگزاری مراسمات و جشنواره های طایفه ای هستیم . بازه زمانی این جشنواره ها معمولا اواخر اسفندماه و سیزده روز ابتدایی سال نو است. و در این بازه زمانی برگزارکنندگان این مراسمات سعی در اطلاع رسانی گسترده و دعوت از مردم بالاخص بازدیدکنندگان نوروزی از شهرستان مسجدسلیمان داشته و به طرق مختلف مردم را به جشنواره خود دعوت می کنند.

حال چند پرسش در این باب مطرح می شود که جا دارد به آن ها با تعمق نگریسته شود :

اولا هزینه های سنگین این مراسمات به چه شکل تامین می شوند؟ به وسیله اسپانسر یا افراد طایفه به صورت داوطلب در پرداخت این هزینه ها شرکت می کنند؟ یا به شیوه های دیگر ؟ و آیا پرداخت کنندگان هزینه ها در قبال هزینه ای که پرداخت کرده اند توقعی دارند یا خیر ؟

دوم این که چرا برگزار کنندگان جشنواره های طایفه ای نسبت به همکاری با یکدیگر در راستای برگزاری جشنواره های “ایلی” که با هدف معرفی تاریخ و فرهنگ ایل جلیل بختیاری برگزار می شود بی رغبت می نمایند؟ و اصرار به برگزاری جشنواره با نام طایفه خود دارند.

سوم آن که: مسئولیت برقراری نظم در این مراسمات با چه کسانی است؟ اگر در این مراسمات طایفه ای یک حادثه غیر مترقبه رخ دهد جواب گوی آن چه افرادی هستند و آیا شرکت کنندگان و هنرمندان و مدعوین از حمایت بیمه ای بهره مند هستند؟

چهارم آن که هدف از برگزاری جشنواره های طایفه ای چیست؟ آیا هر طایفه از هر جشنواره ای که برگزار می کند هدف خاصی را دنبال می کند یا این که طوایفی که این جشنواره ها را برگزار می کنند همگی از یک هدف واحد پیروی می کنند؟ اگر هدف همه یکی ست؛ چرا به جای برگزاری مراسمات طایفه ای از برگزاری مراسم بزرگ ایلی و در کنار دیگر طوایف و با همکاری مدیران برگزار کننده جشنواره های طایفه ای، حمایت نمی کنند؟

امید است مدیران این جشنواره ها پس از مشورت با یکدیگر دست در دست هم جشنواره “اتحاد بختیاری” را برگزار نمایند. جشنواره ای بزرگ، اصولی و استاندارد بر طبق معیارهای شناخته شده ای که برای برگزاری یک جشنواره وجود دارد.

این کار هم روح برادری و برابری را بین شهروندان تحکیم می بخشد. هم موجب شناساندن فرهنگ و تاریخ ایل جلیل بختیاری به دیگر هم وطنانمان می گردد. بر طبل جدایی کوفتن و اصرار به برگزاری جشنواره های طایفه ای، با هر نیتی که انجام شود متاسفانه یکی از نتایج آن ایجاد “حس منیت”، برتری جویی طایفه ای و دامن زدن به تنش های طایفه ای در منطقه خواهد بود .

و بعضی از مدیران و برگزار کنندکان این مراسمات که اصرار به انجام این کار دارند و به یچ وجه زیر بار شراکت با طوایف دیگر و برگزاری جشنواره واحد ایلی نمی روند؛ پسندیده تر نیست این موضوع را از رقابتی ناسالم که با چشم و هم چشمی در بین طوایف بختیاری رو به رشد دارد را به رقابتی سالم در راستای تامین احتیاجات نیازمندان همان طایفه بدل سازند ؟ و در همان جشنواره طایفه ای پشت تریبون رفته و بگویند طایفه ما امسال ۲۰،۵۰یا ۱۰۰ خانواده نیازمند را بی نیاز کرد.

آیا دوستانی که در بین افراد طایفه شروع به جمع آوری مبالغ گزاف جهت برگزاری این مراسمات می کنند به این نکته اندیشیده اند با همین مبالغ چند فرزند یتیم و چند نوعروس و داماد همان طایفه را می توانند حمایت مالی نمایند؟

امید است روزی برسد که رقابت ما، رقابت در امور خیر باشد و بدانیم که تا یک فقیر در یک فامیل و یک طایفه بختیاری وجود دارد هزینه کردن در این جشنواره های طایفه ای که تنها خروجی شان دامن زدن به قوم گرایی و چشم و همچشمی های طایفه ای ست، چیزی جز اسراف و تبذیر نیست.

این برای هیچ طایفه ای عیب نیست که جشنواره طایفه ای برگزار نکند ؛ عیب آنجا ست که هزینه ای را که میتوانیم با آن صرف رفع فقر از طایفه مان کنیم خرج دو تا چهار ساعت مراسمی بدون خروجی نماییم .

 

درباره نویسنده

8039مطلب نوشته است .

۵ Comments on “جشنواره های طایفه ای ، فرصت ها و تهدیدها”

 • حسین wrote on ۲۶ اسفند, ۱۳۹۵, ۱۱:۱۷

  بسیار عالی .سپاس و تشکر فراوان از جناب  بختیاری کیان . بسیار بجا  اشاره فرمودند .این جشنوارها  دیگر خانوادگی شده و به قومیت گرایی و نژاد  پرستی  دامن میزنند .امیدواریم ارشاد اسلامی  این جشوار ها  را  در راستای وحدت بختیاری  هدمند وبر این اساس مجوز صادر نمایند . 

 • علی wrote on ۲۷ اسفند, ۱۳۹۵, ۰:۱۲

  باسلام وتشکر،به نظرمیرسدوقتیکه اداره ارشاداعلام میکندبرگزاری هرگونه جشنواره وکنسرت ازتاریخ ۱۵اسفندتا۱۵فروردین به مناسبت ورودکاروانهای راهیان نوربه خوزستان ممنوع است وازطرفی هم برگزاری کنسرت وموسیقی درمشهدممنوع شده است .چون ازنظرعلمی هم نیازانسان به موسیقی ونشاط اثبات شده است ،ضمن تقدیرازبرگزارکنندگان چنین جشنواره هایی که علاوه برحفظ واشاعه فرهنگ اصیل ایرانی زمینه تفریح وشادی سالم رابرای همتباران فراهم میاوردعرض میکنم که حال که دولت باشادی وهیجان وتفریح وشیک پوشی شهروندان مخالف است جاداردنهادهای مردمی اجازه تضعیف فرهنگ ایرانی راندهندو….

 • علی wrote on ۲۷ اسفند, ۱۳۹۵, ۰:۱۵

  خداوندعاقبت مان راختم به خیرکند،آنقدراسراف دراین کشورصورت میگیردکه این هزینه های مردمی نه تنهااسراف نیست بلکه سرمایه گذاری است و…

 • محمد wrote on ۲۵ تیر, ۱۳۹۶, ۹:۵۳

  سلام
  درود بر شما حرف حق را گفتی

 • كامران wrote on ۱۹ اسفند, ۱۳۹۶, ۲۲:۳۷

  بنام خدا
  بسیار عالى ، فکر پسندیده و عمل نمودن به آن برکاتى بسیار خواهد داشت که یکى از آنها کمک به نیازمندان است

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی