شهرام شکیبا مجری قندپهلو:
از توهین‌های قومیتی متنفرم/ از بختیاری ها عذرخواهی می‌کنم

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- مجری برنامه تلویزیونی قندپهلو گفت: چندی پیش حکایتی در برنامه خواندم که موجب سوء تفاهم و دلخوری برخی مردم لرستان شد که از مردم عزیز وطنمان عذرخواهی می‌کنم.

شهرام شکیبا گفت: در این دور از برنامه قندپهلو در شورای سردبیری تصمیم بر این شد که در فاصله‌ای که دوستان شاعر شعرشان را می‌نویسند ما از متون پند و دسترس در کشورمان استفاده کنیم که وجهه علمی‌تری نیز داشته باشد و از خودمان چیزی نگفته باشیم ضمن اینکه در کنار آن کتاب هم معرفی کرده باشیم.

وی افزود: یکی از کتاب‌ها خواندنی‌های ادب فارسی نوشته آقای دکتر علی‌اصغر حلبی بود که ایشان در این کتاب حکایتی را عیناً از کتاب امثال‌ و حکم دهخدا نقل کرده است. دکتر حلبی این حکایت را در صفحه ۲۵۲ کتاب خود آورده‌اند و همین مثل در صفحه ۷۳۵ جلد دوم امثال و حکم دهخدا آورده شده است. در مطلب گویا از فردی به نام حسینقلی خان بختیاری نام برده شده است که متأسفانه من ایشان را نمی‌شناختم و نمی‌دانستم که حسینقلی بختیاری یک شخصیت واقعی، تاریخی و مهم و شناخته شده ایل بختیاری است که پدر سرداری اسعد بختیاری هم بوده است.

شکیبا تصریح کرد: متأسفانه این بخش حکایت را عده‌ای گزینش و در فضای مجازی پخش کرده‌اند و پس و پیش آن مشخص نیست. ماجرا طوری رقم خورده و این شائبه پیش آمده که من از جانب خودم چیزی گفته‌ام که البته اینجا من تقصیرکار هستم و باید درباره شخصیت‌های تاریخی و اهل حکایت بیشتر تحقیق می‌کردم منتهی به نام دهخدا و آقای دکتر حلبی اعتماد کردم و این مسئله محل مناقشه شده است و گروهی از دوستان بختیاری از من ناراحت شده‌اند به گمان اینکه من خدایی ناکرده قصدم توهین به یک شخصیت تاریخی ایل بختیاری بوده است.

وی تأکید کرد:‌ در حالی که من همیشه مخالف شوخی‌های قومیتی هستم و اگر گفت‌وگوهای پیشین من را دوستان در فضای مجاری جست‌وجو کنند متوجه می‌شوند که من بیش از طنزنویسی دوستان را به خاطر شوخی‌های قومیتی منع می‌کنم چون معتقدم این شوخی‌ها ریشه استعماری دارد و هدفش هم این است که بین اقوام ایرانی اختلاف ایجاد کند، دوم اینکه باعث کم اعتبار شدن اقوام می‌شود و کم‌اعتبار شدن هر قومی به اعتبار ملی و کشور ما ضربه می‌زند. دوستان بزرگوار بختیاری بدانند که بنده ارادتمند آنها و همه اقوام ایرانی هستم، ضمن اینکه بنده سید هستم و از سادات توهین به دیگران بعید است.

شکیبا در ادامه گفت‌وگو با فارس توضیح داد:‌ امیدوارم دوستان عزیز من عذرخواهی من را بپذیرند و این نکته را همواره به یاد داشته باشند که اگر کلیپ توهین‌آمیز درباره هر قومیتی به دستشان رسید آن را پخش نکنند چون هیچکس توهین به خودش را پخش نمی‌کند. مانند اینکه این حکایت را تعداد کمی در تلویزیون شنیده‌اند و از آن تعداد کم، تعداد کمتری هم متوجه بخش توهین‌آمیز آن شده‌اند و برخی به اسم دفاع از هویت ارجمند بختیاری این کلیپ را پخش کرده‌اند و باعث شدند تعداد بیشتری از مردم متوجه ماجرا شوند.

وی در پایان گفت: من ضمن اینکه همین جا از دوستان عزیز و مردم بزرگوار لرستان عذرخواهی می‌کنم همچنین فردا شنبه نیز ساعت ۲۱ در ویژه برنامه قندپهلو که به مناسبت سوم شعبان از رسانه ملی پخش خواهد شد، از دوستان عزیزم عذرخواهی می‌کنم.

فارس

درباره نویسنده

8274مطلب نوشته است .

۳ Comments on “شهرام شکیبا مجری قندپهلو:
از توهین‌های قومیتی متنفرم/ از بختیاری ها عذرخواهی می‌کنم

 • سردار سربه دار wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۱۴:۱۲

  سوء استفاده از تریبون رسانه میلی و توهین به اقوام کار افراد پَست، حقیر، بی بوته و بی اصالت هست.
  تعداد معذرت خواهی ها خیلی زیاد شده و دیگر کار با معذرت خواهی درست نخواهد شد

 • رضا wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۱۳:۲۵

  دروغ میگه مگه میشه حرفی بدون تحقیق زده بشه اونم تو رسانه ملی . اگه قصد توهین نداشتی پس چرا گفتی حسین قلی خان بختیاری . حرفهاشون میزنن و بعد انتظار دارن با یک معذرت خواهی کوچیک همچیز تموم شه . چطور میشه پسر ناصرالدین شاه قاجار فاسد رو بزرگ جلوه میده بعد بختیاری رو پشت کوهی و بی سواد و ناچیز 

 • فرشید wrote on ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۱۵:۰۵

  می بخشیم………. چون بخشش کار بزرګان است.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی