معاون اداره‌کل بهزیستی خوزستان:
ایذه و مسجدسلیمان بیشترین آمار خودکشی در خوزستان را دارند

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی خوزستان، با اشاره به آغاز طرح پژوهشی بهزیستی به منظور شناسایی علل و عوامل خودکشی در استان گفت: شهرستان‌های ایذه و مسجدسلیمان به ترتیب دارای بیشترین آمار خودکشی در سطح خوزستان هستند.

محمدرضا عباسی، اظهار کرد: به تازگی یک پروژه تحقیقاتی را به منظور شناسایی علل و عوامل خودکشی در استان خوزستان آغاز کرده‌ایم بنابراین اکنون به قطعیت نمی‌توانیم درباره عوامل روی آوردن به خودکشی در استان نظر بدهیم. وی ادامه داد: در حال حاضر وقوع خودکشی در شهرستان‌های ایذه و مسجدسلیمان و مناطق پیرامون آن نسبت به سایر مناطق استان بیشتر است و این دو شهرستان به ترتیب دارای بیشترین آمار خودکشی در سطح خوزستان هستند که بخشی از عوامل بروز چنین وضعیتی به مسائل فرهنگی بازمی‌گردد.

معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی خوزستان افزود: متاسفانه در این مناطق به گونه‌ای مراسم خاکسپاری و تشییع فردی که خودکشی کرده است، با شدت و حدت برگزار می‌شود که گویی متوفی کاری بزرگ انجام داده و به نوعی بحث کراهت خودکشی در این مراسمات اصلا مطرح نیست. همین موضوع می‌تواند یکی از عوامل روی آوردن به خودکشی باشد.

عباسی عنوان کرد: مراسم تشییع و خاکسپاری افرادی که خودکشی کرده‌اند باید خیلی ساده برگزار شود نه این که در این مراسم‌ها تنها از ابهت و بزرگی شخصیت و شهامت متوفی یاد کنند. این عامل می‌تواند مشوقی برای برخی افراد جهت خودکشی باشد البته دلیل اصلی نیست.

وی ادامه داد: در این زمینه باید در سطح جامعه فرهنگسازی شود. در دین اسلام خودکشی گناهی نابخشودگی و کبیره است که به شدت نهی و منع شده است. خطبا، علما، اساتید دانشگاهی، نخبگان و مدارس همه باید غلط بودن خودکشی به عنوان گناه و اشتباهی جبران ناشدنی و نابخشودنی را ترویج کنند. نباید برعکس عمل شود و به گونه‌ای باشد که مراسم‌های گسترده و طولانی برای افرادی که خودکشی می‌کنند، برگزار شود.

معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی خوزستان بیان کرد: دلایل مختلفی می‌تواند روی آوردن یک انسان به خودکشی موثر باشد، فقر، اعتیاد، خشونت خانگی، بیکاری، بیماری‌های روحی روانی و … از جمله این عوامل هستند. اما نمی‌توان گفت که تنها یکی از این عوامل موجب شده تا یک فرد خودکشی کند. همه عوامل دست به دست هم می‌دهند که این اتفاق رخ دهد.

عباسی با انتقاد از محرمانه بودن آمار خودکشی در کشور تصریح کرد: متاسفانه آمار و ارقامی که راجع به میزان خودکشی وجود دارد، به بهزیستی ارائه نمی‌شود و عدم ارائه این آمارها به بهزیستی باعث می‌شود که نتوانیم به صورت دقیق به بررسی عوامل خودکشی در یک منطقه بپردازیم.

 

درباره نویسنده

7895مطلب نوشته است .

One Comment on “معاون اداره‌کل بهزیستی خوزستان:
ایذه و مسجدسلیمان بیشترین آمار خودکشی در خوزستان را دارند

  • زروس wrote on ۲۹ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۲:۲۰

    با عرض سلام
    ریشه همه عوامل خودکشی گفته شده بیکاری است که آنهم بخاطر عدم برنامه ریزی مسوولین شهری و استانی در سالهای گذشته است . که انشالله با برنامه ریزی و کارهای انجام شده شاهد رونق اقتصادی در منطقه و رفع عوارض و انحرافات اجتماعی باشیم . انشالله

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی