مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور:
انعقاد قرارداد ۴ طرح پژوهشی با دانشگاه های ایذه و مسجدسلیمان/ مصرف آب را در بخش کشاورزی بهینه سازی کنیم

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور گفت: ایران کشوری با اقلیم خشک از گذشته بوده است و اگر به شیوه دقیق و با سیاستگذاری درست استفاده از منابع آبی حرکت کنیم و مصرف آب را در بخش کشاورزی بهینه سازی کنیم بحران آب را از سر می گذرانیم.

 سید حمیدرضا صالحی در نشست خبری با اصحاب رسانه در نمایشگاه هفته پژوهش در نمایشگاه بین المللی اهواز اظهار کرد:  نیروگاه شهید عباسپور با ظرفیت اسمی ۲ هزار مگاوات شامل ۲ نیروگاه هزار مگاواتی یکی از بزرگترین نیروگاه های برقابی کشور است.

وی افزود: سالانه ۳ میلیون و ۸۰۰ تا ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار مگاوات ساعت انرژی الکتریکی در نیروگاه شهید عباسپور تولید می شود که با توجه به منابع آبی و سیاست های دیسپاچینگ ملی و شبکه ملی صورت می گیرد.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور تصریح کرد: انرژی الکتریکی چرخه صنعت را در کشور به حرکت در می آورد و سد و نیروگاه شهید عباسپور ۶ درصد انرژی برقابی را در کشور تولید می کند.

صالحی گفت: از دوسال گذشته بخش پژوهش در سازمان آب و برق خوزستان با حرکت بسیار تند و نگاه بسیار مثبت خوبی شکل گرفت که این گاه به شرکت های زیرمجموعه سازمان آب و برق سرایت کرد.

وی اضافه کرد: در همین راستا تفاهم نامه ای با دانشگاه آزاد مسجد سلیمان و ایذه امضا کردیم که ۴ طرح را با آنها قرارداد بستیم که تاثیر بسیار خوبی در روند انجام کارهای پژوهی ما دارد.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور گفت: با سیاست گذاری هایی که در گذشته  برای مجموعه تولید و بهره برداری سد شهید عباسپور ۱۰۰ درصد نیروهای ما بومی خوزستان هستند.

صالحی ادامه داد: همه کارهای تخصصی و بهره برداری از نیروگاه برقابی و تعمیر و نگهداری توسط نیروهای بومی خوزستان انجام می شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص استفاده از قطعات و تجهیزات بومی ساخت داخل در نیروگاه وسد شهید عباسپور گفت: با توجه به اینکه فناوری ساخت نیروگاه عباسپور خارجی است بنابراین قطعات و تجهیزات آن نیز خارجی است اما هدف و سیاست ما استفاده از فناوری های بومی است.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور عنوان کرد: بررسی های دقیقی روی قطعات و تجهیزان سد و نیروگاه انجام می دهیم که کارایی آنها نسبت به بهره برداری متفاوت است و برهمین اساس و طبق نیاز و شناخت از شرکت های داخلی به سمت استفاده از منابع داخلی می رویم مگر آنکه توان آن داخل کشور نباشد.

صالحی ادامه داد: سعی می کنیم تمام خریدهای ما از داخل استان باشد اما شرکت هایی در تهران و اصفهان هستند که می توانند به صنعت برقابی خوزستان کمک کنند.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی و کمبود منابع آبی و بحران جدی آب در کشور، گفت: با این روندی که وجود دارد دیگر جایی برای ساخت سدهای بزرگ وجود ندارد و به سمت ساخت سدهای کوچک و با حجم ذخیره کم می رویم.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور افزود: ایران کشوری با اقلیم خشک از گذشته بوده است و اگر به شیوه دقیق و با سیاستگذاری درست استفاده از منابع آبی حرکت کنیم و مصرف آب را در بخش کشاورزی بهینه سازی کنیم بحران آب را از سر می گذرانیم.

صالحی با اشاره به اجرای طرح های عام المنفعه توسط نیروگاه و سد عباسپور گفت: جاده ارتباطی شهرستان اندیکا به ایذه با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال و طرح آبرسانی به ۴۴ روستای آبژدان اندیکا با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال و جمعیت ۲۰ هزار نفر از جمله این طرح ها بودند.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح آبرسانی ۴۴ روستا از منابع آب پایدار و ۲۴ ساعته برخوردار شدند،تا قبل از اجرای این طرح برخی روستاها تنها ۱۰ روز یک بار آب داشتند.

مدیرعامل سد و نیروگاه شهید عباسپور در پایان یادآور شد: با تجربه ای که در طرح آبرسانی روستاهای بخش آبژدان بدست آوردیم طرح آبرسانی به ۷۲ روستای بخش مرکزی اندیکا را اجرا کردیم که در یک ماه اخیر رو اتمام است و آورد آن نسبت به گذشته ۳ برابر می شود.

درباره نویسنده

6981مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی