گلایه یک معلول جسمی حرکتی از مسئولان شهری
نامناسب بودن فضاهای داخل شهرستان مسجدسلیمان جهت رفت و آمد معلولین

نامناسب بودن فضاهای داخل شهرستان مسجدسلیمان جهت رفت و آمد معلولین

از مشکلات عمده این شهرستان این است که دانشگاه آزاد اسلامی و چندین مدرسه این شهرستان برای معلولان و سالمندان مناسب‌سازی نشده (نبود رمپ و نامناسب بودن پله های ورودی به ساختمان مدرسه و دانشگاه ) و باید مسئولان فکری برای آن ها کنند.

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان/ حسین کلانتری: معلولان به عنوان شهروندان جامعه این حق را دارند که همانند سایرین از امکانات شهری استفاده کرده و بتوانند به راحتی در معابر شهری و اماکن عمومی رفت و آمد کنند. امری که علی رغم تاکید قانون و وجود مصوبات مختلف تاکنون محقق نشده است. شاید برای سایر شهروندان که از محدودیت‌های حرکتی رنج نمی‌برند، قابل درک نباشد که ورود به جامعه و استفاده از خدمات دولتی و شهری چقدر می‌تواند برای یک معلول سخت باشد، اما باید گفت معلولان ما در شرایطی زندگی می‌کنند که حتی برای ابتدایی ترین نیازهای خود مانند تبادلات مالی، خدمات پزشکی، استفاده از مراکز تفریحی یا رستوران‌ها و حتی حضور در ادارات نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند. ساختمان‌های غیر استاندارد برای معلولان، نبود رمپ‌های مناسب و غیر فنی بودن آن‌ها، نداشتن آسانسور و یا حتی وجود آسانسورهای غیر استاندارد تنها بخشی از اولین الزاماتی است که باید در ساخت و سازها رعایت شود، به طور مثال نبود آسانسور در فرمانداری  و پله های غیر استاندارد و نبود رمپ در جلو ساختمان اداره ثبت اسناد در این شهرستان ، ولی به دلیل بی تفاوتی‌ها و مهم نشمردن این بخش توسط متولیان، تا کنون این امر رخ نداده است.

بنابراین نیاز است تا امکانات لازم در اماکن عمومی برای فعالیت این افراد به جهت رشد و بالندگی نخبگان این قشر فراهم شود.با توجه به اهمیت مشارکت معلولین در مباحث اجتماعی، انجام کارهای روزمره و بالفعل شدن پتانسیل‌های معلولین مناسب سازی ساختمان‌های عمومی برای این قشر یک ضرورت است که متاسفانه تاکنون به دلیل جدی نگرفتن آن در این شهرستان هیچ اقدامی نشده. نیاز است دست به دست هم بدهیم تا محیطی خالی از هرگونه مشکلات برای معلولان جامعه داشته باشیم. اگر می‌خواهیم جامعه به سمت رشد و بالندگی پیش برود باید استعدادها و محدودیت‌ها را بشناسیم و در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی که معلولان نقش زیادی ایفا می‌کنند و معلولیت محدودیت نیست. از مشکلات عمده این شهرستان این است که دانشگاه آزاد اسلامی و چندین مدرسه این شهرستان برای معلولان و سالمندان مناسب‌سازی نشده (نبود رمپ و نامناسب بودن پله های ورودی به ساختمان مدرسه و دانشگاه ) و باید مسئولان فکری برای آن ها کنند.

درباره نویسنده

7893مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی