معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:
مشکلات مسجدسلیمان در یک برنامه‌ریزی همه جانبه یکبار برای همیشه رفع می‌شود

مشکلات مسجدسلیمان در یک برنامه‌ریزی همه جانبه یکبار برای همیشه رفع می‌شود

باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان- مازیار حسینی از رفع مشکلات مسجدسلیمان در یک برنامه‌ریزی همه جانبه یکبار برای همیشه خبر داد و گفت: با مجموعه اقداماتی که در مسجدسلیمان انجام می دهیم یک بار برای همیشه مسائل و مشکلاتی که شهر و مردم ساکن در آن دارند را حل و فصل خواهیم کرد.

مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان در خصوص اهداف سفر خود به آن استان، نکاتی را ارایه کرد و گفت: سفر به خوزستان به دستور وزیر راه و شهرسازی به منظور ارزیابی خسارات زلزله با بزرگی ۵.۷ و همچنین تعیین‌تکلیف و ساماندهی برخی از سکونت گاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده و در معرض خطر مسجدسلیمان و شهر اهواز انجام شد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: بخشی از مشکلاتی که مردم  منطقه مسجدسلیمان دارند شامل برخی از محدودیت‌هایی است که در منطقه به جهت مصوب نشدن طرح تفصیلی وجود دارد. از آنجایی که شهرداری مجوز قانونی برای ساخت و ساز در منطقه نمی‌دهد مردم خود به ساخت و ساز مبادرت می‌ورزند و به همین دلیل که سیکل قانونی طی نمی‌شود، کیفیت ساخت و ساز، پایین و غیرقابل‌قبول است.

حسینی یادآور شد: زلزله‌ای با شتاب ۲۵ سانتیمتر بر مجذور ثانیه توانسته آسیب‌های جدی به واحدهای مسکونی مسجدسلیمان وارد آورد. درحالی که طبق آیین‌نامه ۲۸۰۰ ساختمان‌های این منطقه باید برای زلزله‌ای تا شتاب ۳۰۰ سانتیمتر بر مجذور ثانیه دوام بیاورند و این ها حاکی از کیفیت ساخت و ساز پایین در منطقه مسجدسلیمان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بیان پیشنهادهای خود که در جلسه شورای مدیریت بحران استان در مسجدسلیمان مطرح کرد، گفت: برداشتن محدودیت‌های ساخت و ساز برای ساکنان و فراهم آوردن مسیرهای قانونی از جمله خواسته‌های ما در بازدیدهای میدانی از منطقه بوده است.

حسینی افزود: در بازدیدهای میدانی از مسجدسلیمان دو گونه جابه‌جایی برای ساختمان‌ها باید رخ دهد. گونه نخست ساختمان‌هایی هستند که در مناطقی واقع شده‌اند که مشکلات زیست‌محیطی ناشی از نفت و گاز را دارند که جزو مناطق ممنوعه برای سکونت به شمار می‌روند و گونه دوم، ساختمان‌هایی هستند از منظر توپوگرافی و شیب، غیرقابل سکونت به شمار می‌روند که تمامی این ساختمان‌ها باید از محل‌های پرخطر جابه‌جا شده و به جایی دیگر منتقل شوند.

این مقام مسئول از برنامه‌ریزی و سیاست گذاری برای ساماندهی واحدهای مسکونی که در مناطق پرخطر مسجدسلیمان واقع شده‌اند، خبر داد و گفت: معمولاً در جابه‌جایی ها مقاومت مردمی وجود دارد اما در بازدیدهایی که انجام شد و صحبت هایی که با مردم منطقه داشتیم، پذیرش اجتماعی برای انجام طرح جابه جایی واحدهای پرخطر مسجدسلیمان وجود دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: تهیه طرحی مناسب و همه‌جانبه که بر اساس آن طرح، بتوان محلات با خطر ریسک بالا را در مسجدسلیمان و اهواز جابه جا کرد، می‌تواند به حل برخی از مشکلات کنونی، بینجامد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: موضوعی که در جریان بازدید با آن مواجه شدیم، ساختمان‌هایی هستند که ساخته شده‌اند و در زلزله هم آسیب دیده‌اند اما به لحاظ مهندسی، قابلیت بهسازی لرزه‌ای و استحکام‌بخشی مجدد دارند که در این‌باره نیز اعلام آمادگی کرده‌ایم که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌تواند برای چنین واحدهایی طرح بهسازی تهیه کند که در این موارد نیازی به جابه‌جایی ساختمان و سکنه نیست.

وی ساماندهی مسجدسلیمان را مانند تجربه مشابه‌ای که وزارتخانه در خصوص چابهار و زاهدان در دستور کار قرار داده است و بر اساس آن توافقی سه‌جانبه بین سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دستور کار دارد، عملیاتی و اجرایی دانست.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با مجموعه اقداماتی که در مسجدسلیمان انجام می دهیم یکبار برای همیشه مسائل و مشکلاتی که شهر و مردم ساکن در آن دارند را حل و فصل خواهیم کرد.

درباره نویسنده

7960مطلب نوشته است .

۲ Comments on “معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی:
مشکلات مسجدسلیمان در یک برنامه‌ریزی همه جانبه یکبار برای همیشه رفع می‌شود

 • زروی wrote on ۳۱ تیر, ۱۳۹۸, ۱۳:۴۰

  سلام
  با مجموعه اقداماتی که در مسجدسلیمان انجام می دهیم یکبار برای همیشه مسائل و مشکلاتی که شهر و مردم ساکن درآن دارند را حل و فصل می کنیم .
  با تشکر از گفته این مقام و مسئول در وزارتخانه .
  بغیر از این مطلب بقیه مطالب گفته شده بیان مشکلات و تکرار مکررات در سالهای قبل از زبان مسئولیناست . خواهشمندیم از بزرگان و نخبگان شهر چه بزرگوارانی که در پایتخت هستند و چه مسئولین شهری از جمله فرماندار و..‌.همین مطلب را درزبان ایشان بگیرند و از فرصت بوجود آمده زلزله کمال استفاده را ببرند و زیرساختهای شهری و خیابان بندیها و کوچه بندیها و مبلمان شهری را بر اساس استانداردهای جدید بسازند و مردم شهر را از مشکلات عدیده سالهای قبل رها کنند .
  بعضی از شهرها از بمب باران و موشک باران شهرشان استفاده کردند و کلی بودجه گرفتند و براساس یک نقشه خوب و با پاکی و درستی وضعیت شهرشان را بهبود بخشیدند .
  باید از فرصت استفاده شود و تا آخر کار با صداقت کارها را به پیش ببریم . انشاالله

 • زروس wrote on ۱ مرداد, ۱۳۹۸, ۷:۰۵

  سلام
  از بزرگان و نخبگان و دلسوزان شهرمان میخواهیم که از فرصت بدست آمده زلزله در شهر و توجه مسئولین کشور به شهرمان کمال استفاده را بکنند و بودجه خوبی برای عمران شهر بگیرند .
  مناطق آلوده را تخریب کنند و تبدیل به فضای سبز درون شهری کنند و مردم ساکن این مناطق را به آپارتمانهای اول شهر ببرند و تغیرات جدید و تحرک در شهر ایجاد کنند و …
  نشود مثل قضیه ( ده فرمان خاتمی ( رئیس دولت اصلاحات ) برای مسجدسلیمان جهت آبادانی شهر) که در نهایت به علت عدم پیگیری سفت و سخت مسئولین آن زمان شهرستان فقط دو مورد از ده فرمان رئیس جمهور وقت اجرایی شد و بقیه دستورات ایشان اجرایی نشد و ..
  با تشکر

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان. محفوظ است.
ویرایش شده توسط سعید مرادی